Pagekon hrbolkohlavý (Rhacodactylus auriculatus) 

- již nechováme

MIA - 0,1 yellow spots 
 BRUCE - 1,0
 
 MARTY - 1,0                       
  

Jedná se o gekona s noční aktivitou. Vyskytuje se v Nové Kaledonii na ostrovech Grande torre a Isle de Pines, kde žijí na vysokých stromech, ale pohybují se i po zemi. Vyznačují se dvěma hrbolky na temeni hlavy. Potřebují  polosuché až pralesní terárium které  bude mít  silnější větve na lezení a  také hodně úkrytů,  jako  substrát  může být kůra, rašelina atd, samozřejmostí je miska s vodou a dobré je také ponechat v teráriu misku se zdrojem vápníku (sépiová kost, vaječné skořápky, drcený vápenec).  Rhacodactylus auriculatus dorůstají velikosti okolo 20 cm. Chov se doporučuje v páru nebo případně více samic. Jsou to noční zvířata takže je potřeba aby měli nějaké úkryty, kde se můžou v klidu vyspat. Mají přísavné lamely a díky ním mohou šplhat po skle, plastu..... Manipulace s nimi není nijak složitá, dospěla zvířata jsou klidnější, ale i tak pozor, dokáží utíkat hodně rychle.


TERÁRIUM
Mělo by být orientované na výšku, jelikož jsou to stromová zvířata, většinu času tráví v úkrytech v dutinách stromu. Mělo by mít přístup zepředu. Rozměry terária by měli být zhruba 40X40x60 pro 1,1 a 50x50x70-80 pro 1,2- 1,3. Větrání by mělo být dělané, tak aby nevznikal průvan (nemělo by být naproti sobě) Zda zvolíte sklo, OSB, to už je čistě na vás ale, podmínkou je dostatečné větrání, ideálně vpředu a ve stropě. Dobré je dobré zvířatům zařídit i zadní stěnu (pozadí), dále nesmí chybět větve, kořeny... Lze použít větve z jakýchkoliv stromů,  nejlépe z ovocných, čí použít bambus. Záleží na vkusu každého chovatele. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat kolem 70-80%. Je dobré mít i misku s vodou, ale většinou pijí kapky vody z listů, proto je nutné každý večer rosit, jak kvůli vlhkosti, tak kvůli zdroji vody pro zvířata.

Teplota
Den. 23-26°C
Noc. 18-22°C
Dlouhodobé teploty nad 27-30°C nejsou vhodné.
V zimních měsících. (zimování)
Den. 20-24°C
Noc. 16-20°C

 

KRMENÍ
Krmit bychom měli, jak hmyzem (kobylky, cvrčci, švábi atd.. – obalené ve vápníku a vitamínech), tak ovocnými kašičkami a rozmixovaným ovocem.

PODKLAD
Většina lidí si zajde do prvního zverimexu a koupí co jím dají nejčastěji - předražená rašelina do terária, či lignocel. Lignocel není vhodný (špatně drží vlhkost a při pozření zvířetem dokáže udělat slušné problémy, které můžou skončit smrtí zvířete). Nejčastěji se používá rašelina:písek v poměru 1:1. Rašelina- klasická, dá se sehnat snad v každém větším supermarketu, či květinářství a vyjde na pár Kč. Musí to být, ale rašelina bez hnojiv. Písek- ideální je do dětských hřišť.