Chov švábů

Šváb argentinský - balbtica dubia

Pro chov švábů argentinských - balbtica dubia jsem se rozhodla díky narůstajícímu počtu žravých gekončíků :-) Po přečtení několika článků a diskuzí jiných chovatelů jsem se rozhodla tento chov zkusit. Není nijak obtížný, víceméně stačí hlavně teplo a vhodné krmivo.

Základem je neprůhledný, tmavý velký plastový box, do kterého se vejdou celé proložky od vajíček a dvě misky na suchou a vlhkou stravu. Do 1/3 víka boxu jsem vyřízla otvor, do kterého jsem vlepila tavnou pistolí jemné kovové pletivo (plastové by prokousali), 

box musí větrat, ale zároveň nesmí unikat teplo. Pod boxem mám na starém plechu umístěný topný kabel (15W, délka 1,2m) V části kde jsou krmné misky kabel není, aby se mokrá strava nekazila a nevysychala. Ideální teplota pro rozmnožování je 25 - 28°C.

Krmení suché a vlhké
Jídlo dávám do misek z důvodu větší čistoty chovu, lepší výměny a přehlednosti. Vidím tak pokud se nějaká zelenina kazí a také mám přehled kolik toho švábi sní. Na dno nedávám nic, šváby si po čase vytvoří vlastní podklad.
Krmnou sypkou směs si dělám namixováním různých potravin, co mám zrovna po ruce (strouhanka, kukuřičké lupínky, piškoty, psí granule, ovesné vločky, sušené mléko,  šrot, vitamíny, které používám na obalování - Plastin, Roboran H a vaječné skořápky).
Dále dávám do druhé misky nakrájenou nebo nastrouhanou různou zeleninu, ovoce, pampeliškové listy, salát, atd........
Pro rozjetí chovu jsem si pořídila asi 80 samiček a 50 samců a už během prvních 14 dnů jsem měla malé švábíky. Uvádí se, že někdy trvá i několik měsíců, než se šváby "zabydlí" a začnou množit, já jsem měla asi štěstí a dobré podmínky, protože se mi opravdu množí hned od začátku. 
NEROSÍM - z důvodu možného množení roztočů, kteří by mohli celý chov zahubit!!!
 
Pohlaví švábů 
samci mají dlouhá křídla a mohou trochu létat, proto radši víko na boxu. Nejsou to ovšem zdatní letci, takže případné útěky neřeším, pokud zůstanou bez víka. 
- samice jsou robustnější a křídla nemají
Výhoda chovu
- přestože mají dospělí samci plně vyvinutá křídla, létají velmi málo, nedokážou ani lézt po skle nebo plastu
- nezapáchají (např. narozdíl od cvrčků)
- při útěku nezamoří byt, protože se množí při vyšších teplotách a ve velkých koloniích
- jako potrava jsou výživnější, vhodné pro březí samice nebo samice po snůškách, malý švábíci vhodní i pro nejmenší gekončíky, kterým narozdíl od cvrčků nemůžou ublížit
- pro 100 až 200 jedinců v kolonii stačí nádoba o objemu cca. 10 litrů, neboť tito švábi jsou velice společenští tvorové, čím vyšší hustota jedinců v kolonii, tím se lépe rozmnožují.