Eublepharis macularius macularius (gekončík noční) ...

 
...obývá území od jihovýchodu Afghánistánu přes Pákistán až po sever Indie.Na severu a západu Afghánistánu obývá křemičité skály. Zde žije ve větších koloniích. Gekončíci obývají skalnaté dutiny a hloubí si rozsáhlé tunely. Po vstupu do takové nory narazíme na větší prostor, který slouží k odpočinku. Ze vstupní chodby vedou boční chodby, které slouží k ukládání snůšek. Teplota v Pákistánu v době aktivity kolísá mezi 22–24 °C v březnu až po 40–45 °C v červnu a červenci. V prosinci a lednu může teplota klesnout až na 3–5 °C. Vlhkost vzduchu je ideální okolo 45–56 %. V horkých letních dnech ovšem teplota stoupá a vlhkost se snižuje až na 23–32 %. V tomto období gekončíci málo aktivují a obvykle zůstávají ve svých úkrytech. Na konci léta však přichází monzunové deště, vlhkost stoupne až na 70 % a gekončíci aktivují již před soumrakem. Tento jev můžeme pozorovat také v teráriu, když navečer, před zhasnutím světla, porosíme terárium, gekončíci vylézají ze svých úkrytů a vydávají se na lov.

 Chov...

...aneb jak to dělám já 

 

TERÁRIUM

...máme 80x40x40cm, větší 100x45x45cm a další 70x30x45cm, které je předělané z akvária. 
Jako PODKLAD se mi osvědčil obyčejný písek do pískovišť od syna :-), nevhodné jsou různé křemičité písky protože mají ostré hrany a mohou gekončíkům ublížit, pokud ho pozřou společně s potravou. Dále nedoporučuji různé barevné varianty, protože jsou některé dobarvované, v jednoduchosti je krása, písek je písek. Před použitím vypečeme v troubě nebo převaříme, necháme vystydnout a může se bydlet. Někteří chovatelé doporučují hrubší štěrk.
ROZHODNĚ NEPOUŽÍVAT JAKO PODKLAD LIGNOCEL, který doporučuje většina zverimexů! HROZÍ UCPÁNÍ ZVÍŘETE A SMRT...
 
Přirozené podmínky Eublepharis macularius
 
MLÁĎATA DO 20 GRAMŮ odchovávám na ubrouskách, písek pro ně ještě není vhodný z důvodu pozření a ucpání střev.
Pozadí je nejlepší dostatečně členité, s mnoha výstupky a teráskami, po kterých gekončíci rádi šplhají a odpočívají na nich. V teráriu mám celodenně zapnutý topný kámen, k němu ještě 12 hodin denně svítím obyčejnou žárovkou. Rozhodně nepotřebují UV žárovky, jak mi bylo v mých začátcích doporučeno ve zmerimexu :-/ Někdo radí přes noc všechny zdroje tepla vypnout, já mám mazlíky asi zhýčkané, topím jim aspoň kamenem nonstop.
Dalším povinným vybavením jsou dvě misky -  na vápník a na vodu. Někdo mívá ještě misku na červy, ty u nás moc na odbyt nejdou, takže je dávám minimálně a z pinzety, aby se mi někam nezavrtali.
Důležité je dostatečné množství úkrytů a 3D stěna, nejvyšší teplota pod výhřevem by měla mít  kolem 30°C a nejchladnější teplota kolem 23°C, gekončíci si samy vyberou ideální misto, které jim vyhovuje, proto musí být jedna strana terária chladnější a jedna teplejší. Správné teploty v teráriu Vám zaručí dobře prospívajícího gekončíka, naopak špatné teploty vedou nejčastěji k nezájmu o potravu a následnému hubnutí. 
Dále je důležité i kladiště s neustále vlhkým pískem (nebo 1:1 rašelina s pískem), do kterého samice nejenom kladou, ale využívají ho všichni i se samcem při svlékání nebo jen tak na válení. Kladiště je dobré tmavé, neprůhledné s vlezem z vrchu, aby samice při hrabání nevyhazovaly substrát ven. Je snadné ho vyrobit z jakékoliv plastové krabičky z víčkem, do kterého se udělá kulatý otvor na vlez. Já použila oblíbenou Ikeu :-) a opískovala směsí Duvilaxu a písku.
 
Naše terária :-)
  
 

KRMENÍ

Gekončíci vyžadují živé krmení, co se hýbe po tom jdou ;-) Velikost by měla být maximálně do velikosti hlavy zvířete, u mláďat do ½ velikosti hlavy. Gekončíky krmím 2-3x týdně. Z počátku jsem krmila pouze cvrčky, později jsem přešla na chov švábů dubia, takže dávám oboje. Pro zpestření dávám občas sarančata, někdy i luční kobylky nebo větší červy zophobasy. 
Veškerý krmný hmyz dobře krmím, čím lépe krmený hmyz, tím lepší je potravou pro gekončíky. Hmyz krmím směsí suchého krmení - vše co doma najdu smíchám ( piškoty, strouhanka, ovesné vločky, psí granule, šrot, kukuřičé lupínky, sušené mléko, ...) a dále dávám mokré krmení ( zeleninu, ovoce, listy pampelišky, do mističky trochu přesnídávky)
Krmný hmyz obaluji  v samotném Plastinu nebo ve vitamínové směsi složené z Plastinu, Roboranu H, nastrouhané převařené sépiové kosti a vaječných skořápek, které namixuji na prášek. Občasná změna vitamínů a vápníku, podle chuti gekončíků. ( Nekton MSA, Drcený jemný vápenec,....)  Na obalování mám vyčleněné dvě malé krabičky - v jedné směs vitamínů a vápníku a v druhé samotný vápník. Vápníkem obaluji každé krmení a vitamíny  Do krabičky dám živou potravu, zavřu, prohrkám a servíruji :-) Z pinzety nekrmím, podle mě je lepší, když si gekončíci dokáží ulovit potravu sami, pinzetou rozkrmuji pouze mláďata nebo vnucuji krmení pohublým samičkám po snůškách.
Dobře krmený gekončík se pozná podle dostatečně tlustého ocásku, v něm uchovává zásoby tuku a je vizitkou dobré kondice. Ocásek je odlomitelný, což se většinou stává u mláďat při špatné manipulaci nebo při nevhodně sestavených doplňcích v teráriu. U dospělce je tento jev spíše vzácností. Ocas má funkci reparace, ale defekt bude vždy viditelný. Tomuto defektu se jinak říká „regenerát“. Má jinou barvu, velikost, tvar i šupinky. 
     

 

SVLÉKÁNÍ KŮŽE

Kůže společně s gekončíkem neroste, ale musí jí čas od času svléknout. Pod starou kůži je už připravená nová. Při svleku gekončík mění své zbarvení do tzv. mléčného odstínu. Jak řekl trefně můj syn, gekončík je "neviditelný". Je to z důvodu, že se kůže začíná pomalinku uvolňovat a je připravena k odloupnutí. Gekončík se tře o stěnu, či nějaký jiný hrubý povrch a kůži si pomalu svléká. Začíná od hlavy a končí špičkou ocasu. Celou kůži gekončík většinou pozře, dodá mu mnohé vitamíny. Nová kůže je výraznější a živější. Během svlékání by se měla v teráriu zvýšit vlhkost, aby nedocházelo k nechtěným problémům, já hlídám neustále vlhké kladiště. Pokud někde na těle přece jen kousek kůže zůstane je dobré ji odstranit tak, že dáme gekončíka na chvíli do misky s malým množstvím vody a až bude kůže dostatečně vláčná, tak ji opatrně pinzetou nebo jen jemnou houbičkou odstraníme. Chce to trpělivost, ale jde to.
 
    

VÍCE GEKONČÍKŮ POHROMADĚ

Společné soužití dvou samců není možné, jsou jen vzácné výjimky, několik samic pohromadě není problém. Dále by měli být gekončíci přibližně stejně velcí, jinak hrozí ze strany toho většího utiskování menšího. Samec by měl mít ve skupině minimálně 2-3 samice, protože jinak samici „utahá“.  Samice nepouštíme k samci dříve, než dosáhnou váhy alespoň 45 - 50 gramů, případné snůšky by ještě nemusely zvládnout!

 

ROZMNOŽOVÁNÍ

Pokud máte v plánu gekončíky množit, je dobré mít skupinu jednoho samce a minimálně dvou samic, nejlépe však čtyř až pěti. Samice by měla mít alespoň 50gramů, jinak by nemusela častější snůšky zvládnout! Když je samice svolná k páření, samec na ni vleze, strčí svůj ocas pod samičku a dojde ke spojení na místě kloaky. Následně zasune svůj hemipenis do samičky kloaky a začne kopulovat. Po celou dobu páření je samec zakousnutý do šíje samičky. Občasné krvavé rány od kousnutí samce se bát nemusíte, zahojí se. Páření trvá přibližně 1 - 5 min.

   

Březost znamená doba od páření se samcem až po kladení vajec. Může trvat 15 dní, ale i značně déle, až 32 dní. Takže po páření putují spermie do první části vejcovodu, kde jsou připravena ovulující vajíčka (folikuly). Když spermie narazí na vajíčko, čeká na ni několik překážek, přes které se musí dostat. Překážky spermie: 1.-vrstva folikulních buněk, 2.-žloutková membrána, 3.-spermie je už u jádra (vajíčko mění svou vlastnost, tedy další spermie k sobě nepropustí). Když spermie nachází se v centru vajíčka, pomalu se přeměňuje na prvojádro. Oplozené vajíčko se začne, a tím začíná vývoj zárodku, který už není v těle samice ale v inkubátoru. Samice ještě než naklade vejce (1-2) , tak vytvoří v těle několik životně důležitých a ochranných obalů zárodků, čímž dá vejci jeho tvar a my můžeme vidět vrchní kožovitý obal. Samice je připravena na snůšku. Poznáme to tím, že hrabe po celém teráriu a pár dní před tím nejí. Pro samici musíme mít připravené kladiště s vlhkým substrátem (rašelina, písek,..) . Až samice naklade vejce a odejde z kladiště pryč (většinou se napít), můžeme vyndat vejce a dát ho do inkubátoru. Vejce by se nemělo za žádnou cenu přetočit, musí být ve stejné poloze, jako ho samička nakladla. Přetočení vejce může znamenat pro zárodek úhyn!

INKUBACE

 
 
Inkubátor si zvládne vyrobit každý, já jsem použila plastový box polepený polystyrenem, k víku přidělaný 35W 2,10m  dlouhý topný kabel s termostatem RT2. Jako inkubační substrát používám Vermikulit, před použitím spařím horkou vodou a tím ho desinfikuji, dám ho do průhledných krabiček s víčky do kterých udělám pár dírek, do vychladlého Vermikulitu dám vajíčka, lehce kolem přihrnu, zavřu ....a už jen trpělivost :-) Během inkubace hlídám dostatečnou vlhkost, musí bý tak akorát, jinak hrozí buď vysušení vajíček nebo naopak plíseň. Pokud se už plíseň objeví, neztrácejte naději, koupila jsem v lékárně zásyp proti plísni nohou, vajíčka lehce zasypala a mláďata se podařilo odinkubovat.

Délka inkubace, stejně tak jako poměr narozených samic a samců, záleží na teplotě v inkubátoru. Průměrná délka inkubace je do 2 měsíců. (Př: inkubace 26 – 29°C líhnutí za 40 – 60 dní – převážně samice. Inkubace 28 – 32°C líhnutí za 40 – 50 dní – 50%samců a 50% samic.).

MLÁĎATA

Čerstvě vylíhlé mládě má tzv. dětskou kresbu, která vypadá úplně jinak než kresba u dospělce. Postupem času, jak gekončík roste a svléká se, se dětská kresba mění na dospělou. Té dosáhne cca po jednom roce věku. Mláďata potřebují hlavně  teplo - stálou teplotu kolem 30°C bez nočních poklesů!!!  (Je to důležité, mláďata v případě nízké teploty nebudou růst, mohou hubnout.....) Dále potřebují vlhkost, a to o něco vyšší než u dospělých dráčků. A v neposlední řadě samozřejmě správné krmení - např. malá vývojová stádia cvrčků. Každé mládě sní cca 6 malých cvrčků denně obalených ve vitamínově-minerálním přípravku. Mláďata odchováváme v plastových boxech, musí zde mít stálý zdroj tepla (např. topný kabel), jako podklad je nejvhodnější použití obyčejných ubrousků , do váhy alespoň 20 gramů.

....................
 

UŽITEČNÉ ODKAZY

(které využívám já)

Krmný hmyz 

www.scorpion.name

www.svabi.cz

teranev.wbs.cz/Nabidka-krmneho-hmyzu.html

Topné kameny apod.

 www.topnekameny.com

Teraristické potřeby a jiné 

www.robimaus.cz

Barevné formy v hezkém přehledu 

www.reptilecalculator.com/leopard-gecko-morphs/